بچه های آسمانی

احترام به خانواده : با اعضاي خانواده رابطه صمیمی داشته باشید حتی اگر با شما قطع رابطه کنند. امام کاظم (علیه السلام)


 

احترام به خانواده

 

با اعضاي خانواده رابطه صمیمی داشته باشید
حتی اگر با شما قطع رابطه کنند.

                                                                                             امام کاظم (علیه السلام(

خداي مهربان،
من به تنهايي قدرت انجام هيچ كاري را ندارم.
از عبارت« ما از تو كمك مي‌خواهيم » كه هر روز در نمازهايم مي‌گويم فهميده‌ام كه: ارزش « من » به اين است كه در اولين اجتماعي كه با آن آشنا شدم ) يعني خانواده( تبديل به « ما » شوم.
بنا بر اين:
با شما پيمان مي‌بندم كه به همه‌ي اعضاي خانواده به ويژه « مادر و پدر » كه وجود من از آنها شكل گرفته و رضايت آنها رضايت شماست احترام بگذارم و با حرف شنوي و اطاعت از آن دو، زمينه‌ي خوشبختي و سعادت خود را فراهم كنم.
همين طور به ديگر اعضاي خانواده مثل: خواهر، برادر، پدر بزرگ، مادر بزرگ و ... نيز احترام مي‌گذارم و بهترين و صميمانه ترين ارتباط را با آنان برقرار مي‌نمايم.
من سعي مي‌كنم با ديدار خويشاوندان « صله‌ي رَحِم » كه موجب زياد شدن عمر و افزايش نشاط و شادابي است رضايت شما را فراهم كنم

 

انجام تكاليف مذهبي

 
خداوند ( انجام تکاليف دینی) را بر شما آسان می گیرد

سوره بقره آیه 185

 

پروردگار خوبم،
من هدفم را در زندگي انتخاب كرده‌ام.
تمام فكرها و كارهاي من در خدمت آن هدف مقدس يعني بندگي شما قرار دارد.
بنا بر اين:
به ياد شما سعي مي‌كنم مهمترين تكليف ديني‌ام يعني نماز را با آداب و شرايط كامل از جمله:
وضوي شاداب، در اول وقت،  به جماعت، با آرامش، باصداي زيبا و توجه به معناي آن بخوانم و پس از نماز به تسبيحات و دعا بپردازم.
همانطور كه شما در قرآن فرموده‌‌ايد، از نماز در زندگيم كمك مي‌خواهم و هرگاه با مشكلي روبرو شدم با خواندن دو ركعت نماز مستحبي مشكلم را با شما در ميان مي‌گذارم.
تلاش مي‌كنم هر روز چند آيه از كتاب مقدس دينمان را با دقت در ترجمه ي آن بخوانم و اميدوارم هر چه بزرگتر مي‌شوم تكاليف مذهبي‌ام را بيشتر بشناسم، با احكام دين اسلام ( مثل بهترين پوشش براي نوجوان مسلمان ) آشنا شوم و براي رضاي شما به آنها عمل كنم و از انجام آن لذت ببرم.

 

حضور در مكانهاي نوراني

 

هرکس بعد از وفاتمان ما را زيارت کند . مثل آن است که در زمان

حیاتمان ما را زیارت کرده باشد

امام صادق (علیه السلام

اي خداوند نور،
در زمين زيباي شما، مكانهايي هستند كه از بقيه‌ي جاها با بركت‌تر و نوراني‌ترند و ما انسانها مي‌توانيم با حضور در آن مكانها، ايمانمان را تقويت كنيم.
يكي از برنامه‌هاي زندگي من بهره بردن از اين مكانهاست.
من سعي مي‌كنم در مكان‌هاي مقدسي كه به خصوص در اطراف محل زندگيم وجود دارد، حضور داشته باشم.
بالاترين همّت من در زندگي، خواندن نماز جماعت در مسجد است.
رفتن به مجالس جشن يا عزاداري معصومين ( ع ) جلسات ديني، كلاسهاي قرآن، نماز جمعه و مراسم تجليل از انقلاب اسلامي را كاري ارزشمند و عبادتي بزرگ مي‌‌‌دانم.
من به زيارت قبور امام زاده‌ها، علماء، شهدا و مؤمنين مي‌روم و آرزو مي‌كنم زيارت كعبه، حرم پيامبر و معصومين بارها وبارها نصيبم شود و در آن مكان‌هاي مقدس، با نماز و دعا و نيايش اُنس بگيرم و در آسمان زيباي معنويت پرواز كنم.

 

نظم و ترتیب

 

سفارش مي کنم شما را به تقوای الهی و نظم در کارهایتان

امیر مومنان علی (علیه السلام 

اي خداي بي‌همتا 
شما دنيا را با نظم و ترتيب آفريده‌ايد و كوچك ترين بي‌نظمي و آشفتگي در اين جهان پهناور ديده نمي‌شود.
من هم از اين جهان منظم ياد مي‌گيرم كه فردي با انضباط باشم و در زندگيم برنامه ريزي داشته باشم چرا كه شما از زندگي نامرتب خوشنود نمي‌شويد و فقط شيطان از آن لذت مي‌برد.
بنابر اين تلاش مي‌كنم ضمن پرهيز از بي‌كاري و تلف كردن وقت ، كه بالاترين ضررهاست، براي همه‌ي كارهاي زندگي از جمله: خواب، بيداري ( سحر خيزي )، وقتهاي فراغت، تعطيلات و همچنين مسائل مالي ( خرج ها و خريدها ) منظم كردن محل زندگي و كار و ... برنامه ريزي مناسب داشته باشم.
من با در نظر گرفتن هدف مقدسي كه انتخاب كرده‌ام، سعي مي‌كنم بهترين استفاده را از موقعيتهاي مختلف عمرم در اين دنيا ببرم و انساني منظم و مرتّب باشم و از بهترين سرمايه ها يعني لحظات زندگي بخوبي استفاده كنم.

 

 

وظيفه شناسي:

 

ياد گرفتن دانش بر هر زن و مرد مسلمانی واجب است

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

 

پروردگار عزيزم،
شما براي هر كدام از آفريده‌هاي خود، بر اساس هدف آفريدن آنها وظيفه‌اي را مشخص فرموده‌ايد.
ما آدمها كه بالاترين مقام را در بين مخلوقات جهان داريم نيز در طول عمر خود (از كودكي تا بزرگسالي ) وظيفه‌هايي برايمان معلوم شده است.
من مي‌دانم كه مهمترين وظيفه‌ي من در دوران نوجواني ( در كنار رشد ديني ) رشد علمي و توجّه به تحصيل دانش است و فكر مي‌كنم ايمان و علم مثل دو بال يك پرنده موجب پرواز من در آسمان خوشبختي مي‌شود.
من تمام همّت خود را براي توجّه به تكاليف درسي با نيّت رضاي خُداوند و تبديل شدن به انساني وظيفه شناس و مفيد براي آينده‌ي كشور عزيزم به كار مي‌بندم و با احترام به معلمين و همه‌ي كساني كه براي تربيت من تلاش مي‌كنند، قدردان زحمات آنان هستم و فراگيري علم را از بالاترين عبادتها مي‌دانم.

 

ياد خداوند

 

 

فقط با ياد خداوند دلها آرام مي‌گيرد

                                                                       سوره رعد – آيه 28

اي خداي زيبائيها،
آفريده‌هاي شما همه زيبا هستند
با همه‌ي وجودم از شما تشكر مي‌كنم كه مرا در زيباترين شكل آفريديد
شما مهربانترين دوست من هستيد
مي‌دانم كه هدف شما از آفريدن من، نشان دادن بخشي از هنر و زيبائي‌هاي خودتان بوده است و من افتخار مي‌كنم كه بهترين آفريده‌ها و جانشين شما در زمين هستم
شما مرا مي‌بينيد و از همه‌ي كارهاي من باخبريد
خداي عزيزم، قلب من را طوري آفريده‌ايد كه فقط با ياد شما آرامش مي‌گيرد و از نگراني‌ها و غُصّه‌ها نجات مي‌يابد
كمكم كنيد كه هميشه به يادتان باشم تا با آرامش ياد شما از زندگي‌ام لذت ببرم و با توكل بر شما همه‌ي كارهاي كوچك و بزرگم را با نام شما زينت ببخشم

 

 

«